Boyun Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun damar tıkanıklığı, şah damarlarının anatomik olarak adlandırmak gerekirse karotis arterinin tıkanmasıdır. Şah damarı beyni besleyen ana damardır ve tıkanması gibi bir durum ağırlıklı olarak 40 yaş üzeri insanlarda gözlemlenir. İlk başlarda boyun damarı üzerinde daralma meydana gelir. Bu daralma yağ birikimi ve kireçlenmeye bağlı oluşur. Daha sonrasında ise boyun damar tıkanıklığı meydana gelir. Daralmanın ana sebebi damar sertliği oluşmasıdır. Fakat ani bir fiziki travmaya ve darbeye bağlı olarak da boyun damar tıkanıklığı oluşabilir. Erkek cinsiyetinde boyun damar tıkanıklığı daha çok gözlemlenir.

Boyun Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Boyun damar tıkanıklığı yaşıyan kişilerde görme kaybı, işitilenleri anlama kaybı, konuşma bozukluğu, bayılma, denge kaybı, kol ve bacaklarda güç kaybı, kol ve bacaklarda hareket kaybı gözlemlenebilir. Bazı boyun damar tıkanıklığı hastalarında yüz felci gözlemlenebilir. Bu belirtilere ek olarak arasıra mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, boyun ağrısı da gözlemlenebilir. Boyun damarlarında ağrı ise kesinlikle en çok gözlenen boyun damar tıkanıklığı belirtisidir.

Boyun Damar Tıkanıklığı Teşhisi ve Tedavisi

Boyun damar tıkanıklığı doktor teşhisi ile koyulan bir tanıdır. Doktor şüphelendiği hastanın MR, Doppler, Bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ile boyun damarlarını inceler. Tanı koyulduktan sonra tedavisi hastalığın ilerlemişlik durumuna bağlıdır. Eğer daralma büyük seviyelerde değil ise kan sulandırıcı ilaçlar ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Fakat hastalık ilerlemiş ve darlık büyük boyutlara ulaşmış ise cerrahi müdahale ile tedavi gerçekleştirilir.

 

Kaynak: https://boyunduzlesmesi.shop/

 

Bir cevap yazın