Yukarı Çık

Sağlık > Diş rengine yakın doğal görünüm: Zirkonyum kaplama

Diş rengine yakın doğal görünüm: Zirkonyum kaplama

16 Kas 2016 Tarihinde, sercan5252 Tarafından eklendi!

Zirkonyum diş kaplama tedavisinde merak edilenleri Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Gözde Sular açıklıyor.

Diş rengine yakın doğal görünüm

Dr. Gözde Sular, estetik diş tedavilerinde zirkonyum maddesini şöyle anlatıyor; “Zirkonyum oksit yüksek dirençli bir porselendir. Estetik beklentisi yüksek olan hastalarda geleneksel metal destekli porselen sistemlerine göre daha doğal bir görüntü sağlamasından dolayı kullanılmaktadır. Diş destekli kron köprü protezlerde, implant üstü kron köprü protezlerde tercih edilmektedir.

Zirkonyum kaplamaların hasta için avantajları bulunmaktadır. Diğer metal destekli porselenlerde kullanılan metal alaşımlar ışık geçirgenliğini olumsuz etkilemektedir. Zirkonyum ise diş rengine benzer yapıdadır ve daha doğal bir görünüm vermektedir. Dayanıklı ve korozyona karşı dirençli bir malzemedir.

Zirkonyum kaplama süreci protezlerin yapım süresi 3-5 seans sürmekte ve 7-10 gün içerisinde bitirilmektedir. Ancak hastanın isteklerine bağlı olarak seanslar uzatılabilir.

Zirkonyum kronlar geleneksel metal destekli kronlara göre doğal dişe daha çok benzemektedir. Bu materyaller ile farklı birçok renk seçeneği sunulmakta ve hastaların doğal dişlerine uygun kronlar hazırlanabilmektedir.

Ayrıca implant üstü kronlarda da zirkonyum kullanılabilmektedir. Hatta implant üstü abutment parçaları da zirkonyum materyalinden kullanılarak çok daha estetik sonuçlara ulaşılabilmektedir. Özellikle ön bölge dişlerde tatmin edici tedaviler yapılabilmektedir. Zirkonyum doku dostu bir materyaldir. Bazı metal alaşımlarında görülen korozyon, diş dokularında ve dişetlerinde siyah-gri renk yansıması zirkonyumlarda elimine edilmiştir.

Kahve ve renkli içeceklere dikkat!

Zirkonyumlar ağız bakımına özen gösterildiği sürece ciddi renklenme göstermezler. Ancak ağız hijyenine dikkat etmeyen aşırı sigara çay kahve tüketimi olan hastalarda doğal dişlerde de görülebilecek lekelenmeler meydana gelebilir.

Zirkonyum kaplama bakımı ise doğal dişlere uygulanan temizleme prosedürü zirkonyumlar için de geçerlidir. Günlük 2-3 kez yapılacak doğru fırçalama tekniği ve diş ipi kullanımı zirkonyum protezlerin bakımı ve uzun süre kullanımı için yeterli olacaktır.

Zirkonyum kaplamalar dişe zarar verir mi?

Bütün kron çeşitlerinde yani kaplama yapılacak dişlerde, dişleri bir miktar aşındırmak ve yapılacak protez dişe yer açmak gerekmektedir. Dolayısıyla zirkonyum protezler için de dişlerde az miktar aşındırma yapılmaktadır ancak bu miktar metal destekli kaplamalar için yapılan aşındırmadan daha fazla değildir.

Zirkonyumun kırılma direnci ve dayanıklılığı oldukça yüksektir. Ancak yapılan protezlerde kesin bir kullanım ömrü verilmesi doğru değildir. Çünkü kullanılan malzeme kadar kullanan kişinin kas aktivasyonu, anormal alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları da protezin ömrü üzerinde etkili olmaktadır.” diyor.

Benzer Yazılar

Halle Berry formda kalmanın yollarını gösterdi!
Halle Berry formda kalmanın yollarını gösterdi!
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu: Yemeğe tatlıyla başlayın
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu: Yemeğe tatlıyla başlayın
Türk doktor “Tuğcu Bakırköy Tekniği” ile tıp literatürüne girdi
Türk doktor “Tuğcu Bakırköy Tekniği” ile tıp literatürüne girdi

Sosyal Medyada Paylaş

Facbook ile yorum yap!

Sende bir yorum yap! Toplam 0 yorum var

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Burçlar